Regał na książki – jak go wybrać, gdzie ustawić?

Wybór odpowiedniego regału na książki wydaje się zadaniem łatwym, jednak jest zupełnie inaczej. Gdy zaczniemy poszukiwania, trafimy na oferty od najtańszych, kosztujących często mniej, niż 100 zł regałów, po piękne i funkcjonalne modele, których koszt może przekroczyć nawet kilka tysięcy złotych. Który z nich będzie odpowiednim rozwiązaniem?

Jaki regał na książki wybrać?

Regał na książki powinien być ładny i funkcjonalny. Dodatkowo powinien być on w sposób odpowiedni dopasowany do danej przestrzeni, nie tylko pod kątem swojego wyglądu, ale również wielkości czy koloru.

Często możemy zdecydować się na regały na książki, które będą posiadały fantazyjne kształty i kolory. Często mogą być to jednocześnie znakomite dekoracje, zwłaszcza w przypadku, gdy nasze wnętrza mają być klimatyczne i kreatywne. Trzeba jednak pamiętać, że regał na książki musi spełniać również wiele praktycznych funkcji, o których nie możemy zapominać.

Przed zakupem warto zaplanować ilość przestrzeni, która będzie nam potrzebna. Jeżeli nasza biblioteczka jest pokaźna, często najlepszym rozwiązaniem będą jednak regały o klasycznych kształtach. Wynika to z faktu, że to często właśnie one oferują największa dostępną przestrzeń w stosunku do tego, ile miejsca same zajmują. Nie inaczej jest z ich nośnością, dzięki czemu ułożenie książek na regale nie będzie dla nas problemem.

To, na co należy zwrócić uwagę, to wysokość regału, szerokości oraz głębokość, ilość oferowanych półek i odstępy między nimi. Jeżeli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu danej przestrzenni, warto wybrać szeroki i wysoki regał, którego półki będą blisko siebie, dzięki czemu zmieści się ich więcej przy takiej samej wysokości regału.

Wytrzymałość regału na książki

Pamiętajmy, że przy dużym obciążeni regału, musi być on rozwiązaniem wytrzymałym. Konieczne jest więc zwrócenie uwagi na to, z jakiej jakości materiału został on wykonany. Jeżeli chcemy zdecydować się na jeden z popularnych modeli, warto poczyścić o nim opinie w sieci, których może nie brakować.

Jednocześnie, regały wcale nie muszą być wykonane z drewna czy płyty meblowej. Jeżeli zależy nam na wytrzymałym, modernistycznym rozwiązaniu, możemy zdecydować się na regał wykonany z metalu. Jeżeli tylko chcemy, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się również regały wykonane z różnorodnych tworzyw sztucznych.

Stabilność regału na książki

Aspekt też związany jest z materiałami, z których wykonany jest regał. Jeżeli są one solidne, odpowiednio sztywne, a same regał jest odpowiednio wykonany, powinien być on również stabilny. To kluczowe, ponieważ regały, które przekrzywiają się na boki czy przechylają do przodu, to niekoniecznie przyjemny widok.

Gdzie postawić regał na książki?

Wybór odpowiedniego miejsca nie jest uniwersalny, i powinien zostać dopasowany do danego mieszkania czy domu. Warto jednak odpowiednio go zaplanować, tak, aby kompozycja pomieszczania prezentowała się naprawdę dobrze i estetyczne.

Nie można zapominać jednak o tym, co będziemy na regale trzymać – często bowiem potrzebny będzie do niego dobry i szybki dostęp. Jeżeli to właśnie tam chcemy trzymać nasze ulubione książki, po które sięgamy regularnie, warto postawić regał blisko miejsca, w którym czytamy, jeżeli ma on jednak jedynie pełnić funkcję niemal dekoracyjną, z książkami na nim ustawionymi, warto skupić się bardziej na tym, by regał w odpowiedni sposób prezentował się w kompozycji danego pomieszczenia.

Warto również zwrócić uwagę na dostęp do danego regału. Jeżeli będą tam rzeczy, w tym książki, na co dzień nieużywane, nie będzie to kluczowe, jeżeli jednak będziemy sięgać po rzeczy niemal codziennie, lub podlewać kwiaty, znajdujące się na danym regale, nie możemy fundować sobie problemów z dostępem do niego.

Regał na książki – jak wybrać?

Przede wszystkim, regał na książki powinien być kompromisem. Z jednej strony, to mebel, który często musi być bardzo funkcjonalny, z drugiej, powinien być przynajmniej estetyczny, czasem może tworzyć sam w sobie znakomitą dekorację. Warto dokładnie zastanowić się, jakie ma pełnić funkcje, i w tę stronę się kierować – jeżeli nie mamy wielu książek, może oferować mniej miejsca kosztem wyglądu, jeżeli jednak nasza biblioteczka jest pokaźna, w pierwszej kolejności musimy stawić na wytrzymałość czy ilość oferowanego miejsca.