Jak wybrać odpowiedni fotel do salonu?

Salon jest miejscem, w którym spędzamy czas z rodziną, skupiamy się na rozrywce, odpoczywamy czy spędzamy czas ze znajomymi. Jednym z podstawowych jego elementów powinien być fotel – to w nim będzie nam się wygodnie czytało, drzemało, odpoczywało czy słuchało muzyki. Jak jednak wybrać odpowiedni fotel do salonu i na co zwracać uwagę podczas jego zakupu?

Czy fotel do salonu powinien być ergonomiczny?

Jak najbardziej, chociaż ergonomia kojarzy się najczęściej z fotelami biurowymi, powinniśmy na nią zwracać uwagą, przynajmniej w pewnym stopniu, podczas wyboru fotela do salonu. Fotel powinien być odpowiednio wygodny, odpowiednio twardy, a oparcie powinno być dopasowane do kształtu naszego kręgosłupa i pleców. Dzięki temu, taki fotel sprawi, że po męczącym dniu, spędzenie w nim kilku chwil będzie prawdziwą ulgą.

Ważne jest również odpowiednie oparcie dla szyi i karku, zwłaszcza gdy w fotelu będziemy mogli spędzać długie godziny. Pamiętajmy, by zwracać również uwagę na powierzchnię siedziska, czy jest ona odpowiednio duża, i czy siedzisko jest dla nas wygodne. W praktyce warto więc wybrać teki fotel do salonu, które będzie wygodny i dopasowany zarówno do naszych wymagań, jak i innych domowników, którzy mogą z niego korzystać.

Fotel uszak i fotel z podnóżkiem

Kiedy chcemy zakupić fotel do salonu, warto rozważyć te dwie opcje. Fotel uszak jest obecnie bardzo modny, jednocześnie nie jest to opcja bardzo droga. Na pewno będzie on rozwiązaniem nie tylko praktycznym, ale to również znakomita dekoracja naszego salonu – i to nie tylko ze względu na kształt, ale również kolor. Na pewno pod względem kolorystycznym uda nam się zakupić dokładnie taki fotel, jaki chcemy.

Jego konstrukcja sprawia również, że zapewnia on oparcie dla głowy i karku, a dodatkowo delikatnie wycisza, dlatego siedząc w nim, na pewno będziemy znakomicie odpoczywać.

Inną opcją dla osób, które chcą wypoczywać, jest fotel z podnóżkiem. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają problemy z krążeniem lub doskwierają im inne problemy z nogami.

Dodatkowe funkcje w fotelu do salonu

Jeżeli tylko chcemy, możemy zdecydować się na fotel, który będzie posiadał liczne dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest funkcja masażu, pamiętajmy jednak, że jeżeli liczymy, że będzie ona realizowana w sposób profesjonalny, sam fotel może okazać się naprawdę bardzo drogi. To jednak koszt tego, że wypoczynek w nim jest prawdziwą przyjemnością, a automatyczny masaż sprawi, że poczujemy się błogo, nasze mięśnie się rozprężą, a niektóre z bóli będą przechodzić. Jest to rozwiązanie dobre zwłaszcza dla osób z problemami z plecami lub kręgosłupem, lub takimi, które wiele godzin spędzają, pracując w pozycji siedzącej.

Inną atrakcyjną opcją może być podgrzewanie fotela. Będzie na pewno skrajnie przyjemne w zimie, i idealnie sprawdzi się w przypadku fotela przy kominku. Wiele osób jest zmarzluchami, i jeżeli do nich należysz, warto rozważyć opcję takiego fotela – wtedy zapewni ona wiele naprawdę cudownych chwil, zwłaszcza w połączeniu z ciepłym kocem.

Designerskie kształty – czy to zawsze dobry wybór?

Niestety nie, często, gdy kupujemy fotel do salonu, staramy się znaleźć jego prawdziwą dekorację, model, który będzie zachwycał, zwracał na siebie uwagę, wywoływał efekt WOW. Niestety, często zapominamy przy tym o istotnych aspektach, jak jakość wykonania, praktyczności czy wygodzie. Finalnie, otrzymujemy fotel ładny i niecodzienny, jednak niepraktyczny, w którym siedzenie może być skrajnie niewygodne. Będzie tyczyło się to najczęściej tanich foteli, które mają wyglądem zamaskować inne swoje braki. Warto pamiętać, że spędzając w fotelu kilka minut, nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy siedzenie w nim będzie wygodne dla nas po kilku godzinach.

Z czego powinien być wykonany fotel do salonu?

Idealną opcją wydaje się skóra naturalna, jest ona wytrzymała, przepuszcza powietrze, a do tego wygląda naprawdę świetnie. Niestety, jest to rozwiązanie naprawdę drogie, a o samą skórę trzeba dbać, by nie zaczęła się łuszczyć. Jeżeli to dla nas za duży koszt, równie dobrze wybrać fotel pokryty zwykłym materiałem. Warto jednak zwrócić uwagę na jego jakość i to, czy będzie on podatny na ubrudzenia, czy też nie.

Jak wybrać fotel do salonu?

Na pierwszym miejscu zawsze warto stawiać praktyczność. Fotel musi być ergonomiczny, wytrzymały, wygodny. Jeżeli jednocześnie będzie nam się podobał – tym lepiej, jeżeli jednak nasz budżet jest ograniczony, lepiej wybrać brzydszy, ale wygodniejszy fotel, niż ładny, który sprawi, że nasze bóle pleców będą się tylko pogłębiać z każdą spędzoną w nim minutą.