Jak wybrać odpowiednie krzesło biurowe, na co warto zwracać uwagę podczas jego zakupu?

otomeble.pl - Fotel biurowy w domowym biurze

Jak wybrać krzesło biurowe – to pytanie, które od ponad roku zadaje sobie bardzo wielu Polaków, a wszystko to związane jest z koniecznością pracy zdalnej. Wiele osób do tej pory jednak nie zdecydowało się na taki zakup, jednak perspektywa pracy hybrydowej sprawia, że popyt na fotele biurowe nie maleje. Zakup odpowiedniego z nich może być jednak naprawdę dużym wyzwaniem.

Wszystko za sprawą ogromnego wyboru, ale też niezwykle zróżnicowanych cen na rynku. Najtańsze fotele biurowe będą kosztować niewiele ponad 100 zł, a z okazji promocji cena ta może nawet spaść poniżej tej granicy, jednak wiele foteli biurowych może kosztować nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych za sztukę. Jak więc wybrać fotel biurowy dla siebie odpowiedni?

Czy fotel biurowy musi być drogi?

Na szczęście – nie. Nie znaczy to jednak, że drogie fotele nie są warto swojej ceny – wręcz przeciwnie, oferują one większą wygodę, wytrzymałość, lepszy design czy bardziej zaawansowany mechanizm sterujący, co finalnie przekłada się na skrajnie komfortową pracę i możliwość dopasowania fotela biurowego idealnie do swoich wymagań, ponieważ są to modele niezwykle ergonomiczne. Nie znaczy to jednak, że tańsze fotele zawsze są złym wyborem.


Radzimy jednak odpuścić najtańsze modele, w cenie 100 czy 200 zł, chyba że są one na naprawdę ogromnej promocji, a ich cena wyjściowa wyniosła wcześniej około 500 zł – duża obniżka sugeruje, że nie są one najlepsze, ale mogą okazać się wystarczające. Z założenia w cenie od 300 do 500 zł może kupić naprawdę udany, wytrzymały i wygodny fotel biurowy, i w budżecie do 500 zł będziemy się dzisiaj obracać, gdyż to on najczęściej jest wybierany obecnie przez Polaków.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu fotela biurowego?

Przede wszystkim, ważne jest to, aby krzesła biurowe był ergonomiczny – oznacza to, że powinien być on jak najbardziej dopasowany do naszego ciała. Oznacza to nie tylko profilowane oparcie czy duże, wygodne siedzenie, ale również bardzo wiele opcji regulacji. W końcu tylko w taki sposób można dostosować poszczególne elementy do swoich wymagań. Przykładem podstawowym jest tutaj regulacja wysokości, chociaż w cenie do 500 zł można zleźć również fotele, które posiadają regulowane podłokietniki. Oczywiście, takie elementy, jak podłokietniki, zagłówek czy poduszka lędźwiowa są wskazane, nawet w cenie do 500 zł – minimum to podłokietniki, ale w tej cenie można już oczekiwać znacznie więcej.

Oczywiście, w tym budżecie wszystkie z tych elementów nie będą regulowane, jednak sama ich obecność jest już dużym plusem.

Wykonanie i budowa fotela biurowego

Fotel powinien być solidnie wykonany. Idealnym wyborem jest skóra naturalna, lecz w budżecie do 500 zł jest ona nieosiągalna, dlatego rekomendujemy wybór foteli wykonanych głównie z membrany. Nie wygląda ona tak dobrze, jak skóra ekologiczna, jednak jest wytrzymalsza, nie będzie się strzępić, a dodatkowo sprawia, że plecy będą się wentylować, co jest bardzo utrudnione w przypadku skóry naturalnej, która wykonana jest z materiałów
sztucznych. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku home office, gdzie mało kto może liczyć na klimatyzację.

Fotel biurowy powinien mieć również solidny, ale również jak najbardziej zaawansowany mechanizm. O ile solidność trudno ocenić, łatwo ocenić jego funkcjonalność, gdyż w cenie do 500 zł możemy oczekiwać już więcej, niż podstawowych zastosować. Mechanizm może oferować nam opcję bujania się, regulowania wymaganego nacisku na oparcie, by zmieniało ono swoją pozycję, ale również blokowania oparcia w dowolnym położeniu, co jest bardzo wygodne.

Krzesło biurowe musi być również stabilny, a będzie mu to zapewniało opieranie się przynajmniej na 5 kółkach. Warto zwraca również uwagę na to, jak są one wykonane i z jakiego materiału, wiele foteli może bowiem posiadać kółka, które będą niszczyć posadzkę, panele czy cokolwiek, co będzie się pod nimi znajdowało – w takich wypadkach albo należy wybrać inny model, albo zdecydować się na zakup dodatkowej maty ochronnej.

Fotel biurowy – gwarancja

Nie można zapomnieć również o tym, że fotel biurowy powinien mieć odpowiednią wielkość, musi być również odpowiednio wygodny. Nie zapominajmy też o gwarancji, którą oferuje nam producent. W cenie do 500 zł będziemy trafiać zwłaszcza na fotele, których gwarancja wynosi 2 lata, to jednak minimum i obowiązek w przypadku takich towarów sprzedawanych w Polsce. Można jednak znaleźć modele, których producenci zaoferują nam 3, 5 czy nawet 10 lat gwarancji, i to cały czas w cenie do 500 zł.

Warto zwracać na to uwagę, gdyż w takim przypadku możemy liczyć, ze fotele z naprawdę długą gwarancją będą naprawdę bardzo wytrzymałe, dzięki czemu ich mechanizmy nie będą szybko szwankować, a same fotele nie będą się szybko łuszczyły czy niszczyły w inny sposób.

Jeżeli chcemy oszczędzić i kupić fotel biurowy naprawdę tanio, warto szukać go w sklepach internetowych, gdzie i same ceny są często niższe, ale również łatwiej trafić na nawet naprawdę duże okazje cenowe.