Stoły rozkładane – jak wybrać i czemu warto kupić?

Stoły rozkładane to coraz chętniej wybierane rozwiązanie wśród naprawdę wielu Polaków. Użyteczność i funkcjonalność sprawia, w połączeniu z małą ilością zajmowanego miejsca, że stają się one stołami chętnie wybieranymi do wielu mieszkań, ale i niewielkich domów, gdzie przestrzeń też bywa istotna.

Czemu warto wybrać stół rozkładany?

Największą zaletą stołu rozkładanego jest właśnie fakt jego rozkładania. Z jednej strony, stoły tego typu na co dzień zajmują naprawdę mało miejsca. Jeżeli mieszkamy w kawalerce, mały M2, czy nawet większym mieszaniu, ale liczy się dla nas niemal każdy m2 lub nie mamy odpowiednio dużego pokoju, lub salonu, by na co dzień stał tam duży stół, to właśnie jego rozkładana wersja będzie dla nas idealnym rozwiązaniem.

Funkcja rozkładania nie jest używana zbyt często, ale nawet jeżeli będzie ona potrzebna raptem kilka razy w roku, jest to już argument do tego, by wybrać właśnie rozkładany stół. W obecnych czasach na wersję nierozkładaną warto zdecydować się jedynie w momencie, w którym posiadamy tak dużą przestrzeń, że możemy kupić stół niemal dowolnej, odpowiadającej nam wielkości. Niestety, niewiele osób może sobie na to pozwolić.

Jak wybrać stół rozkładany?

To, co kluczowe jest w przypadku również innych mebli, to jakość wykonania. Jest ona kluczowa jednak zwłaszcza w przypadku takich mebli, jak rozkładane stoły. Pamiętajmy – są to meble z ruchomymi elementami, jeżeli będą więc one niskiej jakości, szybko może się okazać, że dany fragment stołu uszkodzi się przy składaniu czy rozkładaniu. Dodatkowo, z racji tego, że przy stole tego typu zasiada wiele osób, zwróćmy wagę na to, czy stół po rozłożeniu będzie stabilny.

Nie można zapomnieć również o wielkości samego stołu – warto sprawdzić powierzchnię i wymiary przed jak i po złożeniu. Na jedną osobę przy stole zawsze powinniśmy liczyć od 60 do 70 cm jego krawędzi, chyba że dana osoba jest naprawdę pokaźnych rozmiarów.

Pamiętać trzeba również o dopasowaniu stołu rozkładanego do danego wnętrza. Chociaż jeszcze kilka lat temu stół rozkładany kojarzył się jedynie z klasycznymi rozwiązaniami, obecnie jest inaczej – możemy zdecydować się i na nowoczesne, i klasyczne stoły rozkładane, dzięki czemu na pewno uda się dopasować dane rozwiązanie do dowolnie urządzonej przestrzeni. To komfort, który sprawia, że wybór właśnie stołu rozkładanego jest obecnie znakomitym i często najlepszym rozwiązaniem. Jeszcze kilka lat temu wiele osób decydowało się na modele klasyczne, ponieważ nie znajdowali modeli rozkładanych, pasujących do danego, urządzonego przez siebie wnętrza, jednak problem ten z roku na rok znika, a na rynek trafia coraz większa ilość modeli stołów rozkładanych.

Warto zwrócić uwagę również na fakt, że stoły rozkładane mogą być albo duże, albo małe. Na który z nich warto się zdecydować, kiedy warto to zrobić i czym tak naprawdę się one różnią?

Stoły rozkładane duże – czemu i kiedy warto?

Jeżeli zakładamy, że będziemy potrzebować, choćby jedynie w skrajnych przypadkach, naprawdę dużej powierzchni, warto zdecydować się na duży stół rozkładany, który po rozłożeniu będzie jeszcze większy. W tym wypadku musimy jednak liczyć z dwoma kwestiami. Po pierwsze, duży stół rozkładany nawet przed rozłożeniem będzie nie tylko oferował, ale również zajmował naprawdę sporo miejsca, jest więc to rozwiązanie do stosunkowo sporych salonów, jadalni czy kuchni, gdzie ilość miejsca zajmowanego przez dany mebel nie jest kluczowa.

Dodatkowo duży stół rozkładany to również duża waga, więc jeżeli zależy nam na meblu lekkim i mobilnym, warto rozważyć, czy waga dużego stołu rozkładanego nie będzie zbyt wysoka.

Stoły rozkładane małe – czemu i kiedy warto?

Małe stoły rozkładane to idealne rozwiązanie dla większości klientów. Oferują one to, co w stołach rozkładanych najlepsze – z jednej strony zajmują na co dzień mało miejsca, jednak niemal zawsze znajdą się one dla 4 osób, dzięki czemu standardowa rodzina nie ma z nimi problemów. Jeżeli jednak przychodzą goście lub dalsza rodzina, bez problemu zwieszamy jego powierzchnię, przez co zazwyczaj bez problemu zmieści się przy stole 8 lub więcej osób.

Dodatkowo, stoły rozkładane, w swojej małej wersji, są naprawdę lekkie i mobilne, dzięki czemu będziemy mogli przestawiać stół, jak tylko będziemy chcieli, co dla wielu jest bardzo ważnym atutem.