Tapczan młodzieżowy – jak go wybrać i na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Tapczany cały czas są rozwiązaniami chętnie wybieranymi, zwłaszcza do niewielkich, młodzieżowych pokojów. Jak jednak wybrać odpowiedni tapczan i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Czym jest tapczan?

Tapczany, chociaż bardziej popularne kilkanaście lat temu, cały czas są chętnie wybierane przez licznych klientów. Sam tapczan nie jest jednak sofą czy kanapą – to zupełnie inny rodzaj mebla. Jest on przeznaczony i do spania, i do odpoczynku w pozycji leżącej. Najczęściej składa się ze schowka, w którym można trzymać kołdrę, poduszkę czy pościel, oraz materaca, który najczęściej umieszczony jest na sprężynach. Tapczany często były dodatkowy obijane za pomocą dekoracyjnego materiału.

Jednocześnie, sam tapczan jest najczęściej jednoosobowy, a ilość oferowanego przez niego miejsca do spania i odpoczynku bywa ograniczona, jednak jest to mebel zajmujący jednocześnie naprawdę mało miejsca i oferujący schowek na pościel, dzięki czemu idealnie sprawdzi się m.in. w niewielkich pokojach dziecięcych, gdzie liczy się niemal każdy centymetr wolnej przestrzeni.

Jak wybrać odpowiedni tapczan?

Na tapczany najczyściej decydują się osoby, które mają ograniczoną ilość przestrzeni. Dlatego, na samym początku warto sprawdzić, jaka przestrzeń jest do dyspozycji, i jakich wymiarów tapczan nie powinien przekraczać. Jeżeli ma być on wyposażeniem skrajnie niewielkiego pokoju, warto rozważyć opcję tapczanu składanego, dzięki czemu, po jego złożeniu w trakcie dnia, pokój będzie oferował większą przestrzeń, a ilość zajętego miejsca będzie zwiększała się tylko nocą. Jednocześnie, tapczan w wersji złożonej idealnie nadaje się do codziennego wypoczynku, co jest jego dużym plusem.

Tapczan musi być również naprawdę wygodny, i to właśnie to kryterium powinno być dla nas kluczowe. Nie zawsze tapczan będzie oferował nam opcję wymiany materaca, przez co trzeba zwrócić uwagę na to, w jaki materac jest on fabrycznie wyposażany. Dodatkowo warto zastanowić się, czy jest on oparty na sprężynach, czy nie, i czy nie będzie się odgniatał i deformował z czasem.

Kluczowy jest również sam wygląd tapczanu. Chociaż dla niektórych osób kojarzy się on z poprzednią epoką i cały czas możemy kupić takie tapczany, które idealnie sprawdza się w pokojach w stylu vinted lub retro, to na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych modeli. Zakup tego rodzaju miejsca do spania nie sprawia, że z założenia decydujemy się na mebel staroświecki i mało nowoczesny.

Ilość oferowanego miejsca

Poza wygodą kluczowa jest ilość miejsca, którą tapczan oferuje. Tyczyć będzie się to zwłaszcza albo osób wysokich, albo osób ważących więcej. Z założenia tapczan nie oferuje go wiele, dlatego warto przed zakupem upewnić się, że miejsca po prostu nie będzie za mało. Tapczany często mają około 80 cm szerokości, a to naprawdę niewiele, a jednocześnie sprawia, że spokojne wyspanie się na nim dwóch osób jest niemal niemożliwe, lub na pewno znacznie utrudnione. Jeżeli chcemy mieć możliwość spania z kimś w jednym łóżku, warto zdecydować się na łóżko właśnie, tutaj będziemy mieli znacznie większą szansę na wybór nawet niewiele większego mebla, jednak różnica między 80 cm a 90 cm szerokości naszego miejsca do spania bywa już naprawdę zauważalna w codziennym funkcjonowaniu.

Wytrzymałość i ilość miejsca do przechowywania

Zwłaszcza w przypadku tapczanu rozkładanego, ale nie tylko, kluczowe jest zwrócenie uwagi na to, czy wykonany jest on naprawdę solidnie. Sprawdźmy mechanizm jego składania się, ale również jakość wykonania, w tym jakość użytych materiałów. Podobnie jak łóżka, tapczany najczęściej kupuje się na wiele lat, dlatego jest to absolutnie kluczowe. Warto zwrócić również uwagę na ilość miejsca, która dostępna jest w schowku na pościel. Im będzie jej więcej, tym lepiej, zwłaszcza że w przypadku małych przestrzeni jest to zawsze opcja na oszczędzenie miejsca.

Czy warto kupić tapczan? Pomimo tego, że nie są one już tak bardzo popularne, jak kiedyś, to cały czas opcja, którą warto się zainteresować. Ich największym, plusem są często niskie ceny, które niekoniecznie związane są z ich jakością czy wygodą – nawet niedrogie tapczany potrafią oferować naprawdę wygodny, spokojny sen. Tapczany, chociaż oferują małą ilość miejsca do spania, sprawdzają się w przypadku niewielkich pomieszczeń. I o ile niekoniecznie będzie to opcja idealna dla osób dorosłych, to dzieci i młodzież jak najbardziej powinny bez problemu mieścić się, śpiąc na tapczanie.

Jeżeli naszym celem jest skrajna oszczędność przestrzeni, ze względu na mały dom lub mieszkanie, warto wybrać tapczany składane, dzięki czemu ilość miejsca, która będzie oszczędzana w trakcie dnia, będzie jeszcze większa a sam tapczan jeszcze praktyczniejszy.