Wybieramy półki ścienne – co musisz o nich wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup?

Może się wydawać, że zakup półek ściennych, często określanych również po prostu półkami na książki, to nic ani trudnego, ani tym bardziej interesującego czy wymagającego od nas wiedzy lub zastanowienia. Nic bardziej mylnego! Obecnie mamy możliwość wyboru bardzo wielu naprawdę różnych półek ściennych, dobrze więc się zastanowić nad dostępnymi opcjami, zanim zdecydujemy się na zakup!

Zanim jednak przedstawimy wiele niezbędnych informacji – jeżeli poszukujecie półek ściennych, wysokiej jakości oraz w naprawdę dobrych cenach, koniecznie zapoznajcie się z ofertą sklepu Otomeble.pl – mają oni w swojej ofercie ogrom znakomitych mebli, w tym właśnie półek ściennych – gwarantujemy, że znajdą się tam również rozwiązania, które w 100% spełnią Wasze, nawet naprawdę specyficzne, oczekiwania!

Z czego wykonywane są półki ścienne?

To jeden z ważniejszych aspektów. Chociaż półki ścienne kojarzą nam się zwłaszcza z drewnem, w tym przypadku mamy jednak znacznie większy wybór. Oczywiście półki drewnienie cały czas są bardzo popularne. Często nie są drogie, za to bardzo solidne, co docenia wielu klientów. Idealnie wpasują się również w klasyczne wnętrza, trochę gorzej będzie jednak z tymi nowoczesnymi czy wręcz industrialnymi.

Dużym plusem będzie fakt, że półki wykonane z drewna bukowego oraz sosnowego posiadają właściwości antystatyczne, nie będą więc przyciągać drobinek kurzu – to znakomite rozwiązanie, jeżeli podejrzewamy, że utrzymanie ich w czystości może nie być takim prostym zadaniem.

Również popularną opcją cały czas są półki ścienne wykonane z płyt meblowych. Są one również trwałe, jednak tylko w wypadku, gdy postawimy na produkty naprawdę wysokiej jakości. W tym przypadku możemy również trafić na naprawdę niskie ceny, jednak pamiętajmy, że wtedy jakość półek może okazać się niezbyt wysoka. Warto mieć to na uwadze, gdy planujemy ich duże obciążenie, np. za pomocą naszej kolekcji książek.

Jeżeli poszukujemy rozwiązania trwałego oraz nowoczesnego, które sprawdzi się nawet w odważnych czy surowych wnętrzach – warto postawić na półki metalowe. Są one wykonywane z metali nierdzewnych, często prezentują się naprawdę znakomicie. Ostatnią z opcji jest szkło hartowne, chyba najbardziej odważna decyzja. Co prawda nie są one tak wytrzymałe, jak drewno czy metal, ale we wnętrzach typu glamour sprawdzą się po prostu znakomicie. Warto jednak wiedzieć, że ich ceny mogą kazać się dość wysokie.

Na co zwrócić uwagę, jeżeli chcemy zakupić półki ścienne?

Podstawa to oczywiście wygląda naszych półek. Po pierwsze, muszą się nam podobać. Pamiętajmy jednak o tym, że półki ścienne muszą być dopasowane do klimatu pomieszczenia (jak i całego domu czy mieszkania), innych mebli czy koloru ścian. Ważne, aby tworzyły one spójną, wizualną całość. Nie warto decydować się na proste, drewnienie półki, które mogą okazać się dość tanie, ale nie będą pasować do nowoczesnych wnętrz, podobnie jak półki metalowe w tych, których chcemy otrzymać klasyczny, ciepły klimat.

Nie zapominajmy również o jakości wykonania półek oraz o ich wytrzymałości. Z tą ostatnią łączy się oczywiście nośność półek – pamiętajmy, aby sprawdzić ją przed zakupem, a następnie zestawić z tym, co chcemy na półkach umieścić. Pamiętajmy, że książki, zwłaszcza w pięknych, twardych oprawach, naprawdę nie należą do lekkich. Jeżeli postawimy na półki niskie jakości, pod dużym obciążeniem mogą się one odkształcać, co będzie wyglądało naprawdę źle. Pamiętajmy również o tym, by półki były pokryte wysokiej jakości lakierami.

Kolejny istotny aspekt, to wielkość naszych półek. Po pierwsze, muszą być ona dopasowana do innych mebli, pomieszczenia oraz również do tego, co chcemy na niej umieścić. Może się bowiem okazać, że lepiej zdecydować się na trzy krótsze półki niż jedną długą – pierwsze rozwiązanie będzie się bowiem zapewne cechowało znacznie większą nośnością.

Na koniec zachęcamy do tego, by zapoznać się z nowościami, które oferuje obecnie świat półek ściennych – jest ich naprawdę dużo. Na pewno warto zaznaczyć obecność półek modułowych – nie tylko możemy je dowolnie modyfikować podczas ich składania, ale również możemy je dalej rozbudowywać, decydując się na zakup kolejnych modułów. Warto też sprawdzić nowoczesne formy i kształty, które oferują producenci – obecnie półki ścienne mogą mieć kształt koła, zygzaka czy jodełki. Dzięki temu mogą okazać się nie tylko bardzo funkcjonalne, ale również piękne i idealnie wpasować się zwłaszcza w nowoczesne oraz ponadstandardowe wnętrza.

Pamiętajmy, aby nasze półki spełniały trzy najważniejsze wymagania – muszą estetycznie pasować do wnętrza i się nam podobać, muszą być trwałe oraz muszę być po prostu funkcjonalne. Jeżeli tak będzie, okaże się, że kupiliśmy znakomity dodatek, który nie tylko pomoże nam znaleźć miejsce dla naszych książek, ale będzie również znakomicie się prezentował, co doda danemu pomieszczeniu klimatu, a nasi goście na pewno to zauważą. Trwałość sprawi natomiast, że efektem tym będziemy cieszyć się naprawdę długo, a na tym nam chyba zależy, prawda?