Fotele dla dziecka – jak wybrać odpowiednie krzesło do biurka dla naszego dziecka?

Odpowiedni fotel dla dziecka to jeden z najważniejszych elementów każdego dziecięcego pokoju. Każde z dzieci powinno mieć wygodne i odpowiednio przygotowane do tego miejsce do nauki i odrabiania lekcji, dodatkowo, w czasie epidemii koronawirusa i nauki zdalnej, to również miejsce, w którym będzie uczestniczyło w zajęciach online. Jeżeli ważny jest dla nas kręgosłup naszego dziecka i jego zdrowie, powinniśmy zadbać właśnie o właściwy fotel do biurka.

Jak go jednak wybrać? Przede wszystkim, musimy pamiętać, że ludzki kręgosłup naturalnie wygina się w kształt litery S. Każdy fotel powinien być do tych krzywizn dopasowany i powinien je odpowiednio podpierać – to klucz do tego, by fotel był odpowiedni. Niestety, zbyt często decydujemy się na fotele, które są ładne, wygodne… i tyle.

Ergonomia – podstawa odpowiedniego fotela biurkowego

Każdy z foteli, czy to dla dzieci, czy dla osób dorosłych, powinien być ergonomiczny. Oznacza to, że powinniśmy być w stanie dopasować go do krzywizny naszego kręgosłupa i do naturalnych parametrów naszego ciała.

Jak to jednak zrobić?

Przede wszystkim, fotele dla dzieci powinni być odpowiednio dopasowane, co możliwe jest głównie dzięki temu, że posiadają one regulowane elementy. Absolutną podstawą jest regulacja wysokości, gdzie dziecko nie tylko będzie siedziało na odpowiedniej wysokości względem biurka, ale również nogi będą zginały się dzięki temu pod odpowiednim kątem – najzdrowsza pozycja to taka, gdzie stopy całą swoją powierzchnią opierają się na podłodze, a w tym samym czasie nogi dziecka zginają się w kolanach pod kątem prostym.

Pamiętajmy jednak, że to nie jedyny element, który może być regulowany. Podobnie jest z podłokietnikami, zagłówkami czy w końcu z poduszkami lędźwiowymi. W zależności jednak od naszego budżetu nie każdy z tych elementów będzie regulowany, nie każdy będzie nawet obecny, jednak zalecam, by jednak tak było. Stosunkowo łatwo będzie o regulowane podłokietniki, trudniej o zagłówek i poduszkę lędźwiową, zwłaszcza gdy nasz budżet nie przekracza 500 zł.

Nie zapominajmy również o wygodnym siedzisku i oparciu. To pierwsze powinno być osadzone odpowiednio głęboko (jednak bez przesady), drugie natomiast powinno być odpowiednio profilowane, by otrzymywać kręgosłup dziecka w odpowiedniej pozycji.

Z czego powinien być wykonany fotel dziecięcy do biurka?

Idealny wybór to skóra, jednak nie jest to częste rozwiązanie w przypadku foteli dziecięcy. Zalecamy wybór odpowiedniej membrany – jest wygodna, przewiewna a do tego naprawdę wytrzymała. Często trafimy zapewne na skórę ekologiczną, jednak nie jest to wybór idealny – chociaż fotele takie prezentują się ładnie, szybko niszczeją, a dodatkowo skóra ekologiczna sprawia, że plecy naszego dziecka, zwłaszcza gdy będzie ciepło, będą pociły się bardzo mocno. Na pewno będziemy chcieli tego uniknąć?

Jak powinien wyglądać fotel dla dziecka?

Nie ukrywajmy, dla dzieci ważny może okazać się wygląd. Motywy z wielu bajek czy efektowne kolory to coś, co dziecko przyciąga. Dodatkowo fotele takie mogą okazać się naprawdę tanie, co tym bardziej może nas kusić. Pamiętajmy jednak, że najważniejsza jest wygoda i ergonomia, nie dajmy więc namówić się na fotel, który będzie jedynie ładny. Zacznijmy wybór od praktycznych aspektów, a z foteli, które przejdą wstępną selekcję, dopiero wybierajmy takie fotele dla dziecka, który im lub nam się naprawdę podobają.

Długa gwarancja

Gdy dokonujemy zakupu fotela, sprawdźmy, jak długa jest jego gwarancja. Co prawda, dzieci rosną naprawdę szybko i fotel pewnie po około 2 latach będzie nadawał się do wymiany, jednak jeżeli będzie on w dobrym stanie, będziemy mogli go komuś oddać lub nawet sprzedać. Fotele biurkowe będą miały oczywiście przynajmniej 2 lata gwarancji, jednak nawet w przedziale cenowym tak niewysokim, jak do 500 zł, znajdziemy fotele, których gwarancja wynosi, 3, 5, 7 lub nawet 10 lat.

Łatwo się domyślić, że fotel, który ma 10 lat gwarancji, może okazać się znacznie trwalszy niż ten, który ma 2 lata gwarancji.

A oto kilka foteli dziecięcych, które dostępne są dla nas w ofercie znanego sklepu meblowego, OtoMeble.pl:


1) otomeble.pl/krzesla-obrotowe-dzieciece.html
2) otomeble.pl/krzesla-na-kolkach-dla-dzieci.html
3) otomeble.pl/fotele-biurowe-dla-dzieci.html