Fotel dla dziecka – jak kupić, jaki fotel wybrać, na co zwracać uwagę?

​Fotel dla dziecka to kluczowy element każdego dziecięcego pokoju. Zwłaszcza w obecnym momencie, gdy koronawirus zmusza dzieci do nauki zdalnej, odpowiednie dobranie fotela jest kluczowe, by dziecko dbało o swój kręgosłup.

Wybór fotela dla dziecka nie jest jednak łatwy. Często decydujemy się skupiać głównie na wyglądzie, ewentualnie na tym, czy fotel jest wygodny, czy też nie. Dzieci również namawiają nas do tego, by wybierać modele, które im się podobają, a w tym wszystkim tak często zapomina się o ergonomiczności foteli dla dzieci.

Jaki fotel dla dziecka do biurka?

Przede wszystkim, odpowiedni fotel dla dziecka to fotel ergonomiczny. Oznacza to, że będzie to fotel dopasowany do fizycznych wymagań dziecka oraz wspierał naturalne ułożenie kręgosłupa.

Pamiętajmy, że podobnie jak fotele dla dorosłych, fotele dla dzieci powinny posiadać regulowaną wysokość, do tego koniecznie są podłokietniki. Nie zaszkodzi również obecność zagłówka czy poduszki lędźwiowej, ale są one mniej popularne w fotelach dla dzieci.

Siedzisko nie może być osadzone ani zbyt płytko, ani zbyt głęboko. Za to powinno być wygodne i profilowane, podobnie jak oparcie. Dzięki temu dziecko, pomimo wielu godzin spędzonych w fotelu, nie będzie odczuwało dużego dyskomfortu.

Zwróćmy uwagę również na kółka, które będzie posiadał fotel dla dziecka – powinny one albo nie uszkadzać paneli, albo dodatkowo musimy zakupić matę, które będzie je chronić w miejscu, gdzie fotel będzie się znajdował.

Fotel do nauki dla dziecka

Fotel powinien być wykonany z solidnych materiałów. Nie powinna być to jednak skóra ekologiczna. W ciepłych miesiącach bardzo łatwo o nadmierną potliwość w takim przypadku, i prawdziwe klejenie się pleców dziecka do oparcia fotela. Do tego sama skóra ekologiczna często potrafi się szybko niszczyć.

Jak dobrać fotel dla dziecka do biurka

Nauka będzie obywać się przy biurku, a oznacza to, że fotel musi być do niego dopasowany. Chodzi tutaj m.in. o wysokość, ale również o to, by wygodne i możliwe było prawidłowe przesunięcie się na danym fotelu w kierunku biurka. Podłokietniki nie mogą blokować wsuwania się fotela pod biurko – dlatego też tak ważne jest, aby były one regulowane, to sprawia, że nie musimy się tym przyjmować.

Warto zdecydować się na model, który będzie umożliwiał ruch oparcia, odpowiednie jego dostosowanie się czy nawet bujanie się – to sprawia, że nie tylko dziecko idealnie dopasuje do siebie ustawienie oparcia, ale również będzie mogło zmieniać jego pozycję podczas nauki – gdy trwa ona długo, zmienianie pozycji jest zalecane przez ortopedów.

Fotel dla dziecka – długość gwarancji

Warto zwracać również uwagę na to, jak długa jest gwarancja danego fotela. Standardem są oczywiście 24 miesiące, ale część foteli, nawet tych niekoniecznie drogich, potrafi oferować gwarancję wynosząca 3, 5, 7 lub nawet 10 lat. To idealne rozwiązanie, ponieważ często oznacza, że dany fotel wykonany jest naprawdę solidnie. Materiały odporne na wycieranie czy mechanizmy odporne nawet na intensywne użytkowanie, to coś, co na pewno będzie dla nas plusem.

Ciężko oczywiście oczekiwać, że dany fotel przez dziecko będzie wykorzystywany długo – w końcu łatwo z niego wyrosnąć. Zawsze jednak będziemy mieli szanse albo jego sprzedaży, albo przekazania za darmo komuś innemu, dlatego solidność i gwarancja faktycznie są istotne.

Czy fotel gamingowy to dobry wybór?

Wiele dzieci chce, by rodzice zakupili im fotel gamingowy. Nie zawsze jest to dobra decyzja. Często oparcia są tam nieodpowiednio profilowane i niekoniecznie dopasowane do budowy pleców wielu dzieci. Fotele te też często są wykonane ze skóry ekologicznej, a tańsze modele, chociaż prezentują się widowiskowo na zajęciach, są źle wykonane, a dodatkowo z materiałów niskiej jakości. Przekłada się to na to, że wielogodzinne siedzenie w fotelu nie jest komfortowe. Do tego pocenie się czy awarie mechanizmu – to coś, na co możemy być narażeni.

Fotele gamingowe są obecnie bardzo modne, promowane przez wiele osób w internecie, jednak w wielu przypadkach znacznie lepiej zdecydować się na tradycyjny fotel biurowy dla dziecka, o klasycznym wyglądzie. Wiele foteli wykonanych ze specjalnej membrany, chociaż nie prezentują się okazale, są wygodne, trwałe i sprawiają, że wentylacja pleców jest doskonała – często to rozwiązania, które warto wybrać, gdy mamy ograniczony budżet na fotel dla dziecka.