Jak wybrać krzesła do salonu i jadalni?

Zakup krzeseł – czy to do salonu, do jadalni czy jakichkolwiek innych, nie jest zadaniem łatwym. Przed nami ogrom marek, konkretnych rozwiązań, różnych od siebie modeli. Z tego przyjdzie nam wybrać zapewne tylko jeden model. Jak więc to zrobić? Pamiętajmy, że do zadania tego naprawdę powinniśmy się przyłożyć – w końcu krzeseł nie kupuje się zbyt często, to inwestycja na lata, stąd dobrze ją przemyśleć.

Wygląd krzeseł do jadalni i salonu


To zdecydowanie najłatwiejsze zadanie. W tym przypadku kluczowe są głównie dwa aspekty.

  1. Krzesła powinny się nam podobać.
  2. Krzesła powinny być dopasowane do wystroju czy klimatu danego pomieszczenia.

To tyle i aż tyle. Opcji jest naprawdę wiele – od krzeseł rustykalnych, przez industrialne, przez te w stylu glamour, które będą zdobione i naprawdę nietuzinkowe. Pamiętajmy, że musimy mieć pomysł, i to nie tylko na krzesła, ale również na całe mieszkanie czy dom.

O ile zakładamy, że każdemu uda się wybrać krzesła, które będą mu się podobać, o tyle pamiętajmy, że naprawdę muszą być dopasowane. Jeżeli mieszkanie jest nowoczesne, nowoczesne powinny być krzesła, minimalistyczne mieszkanie – minimalistyczne krzesła itd. W tym przypadku nie są to elementy wyposażenia, które powinny stać się elementem, który będzie coś „przełamywał”. Nie decydujemy się też na odważne eksperymenty – może się bowiem okazać, że krzesła nie będą pasować. Oczywiście, gdy mówmy, że krzesła muszą być dopasowane do całości, w pierwszej kolejności mamy na myśli sam stół, przy którym będą one stały.

Czy krzesła do salonu lub jadalni powinny być ergonomiczne?

Zdecydowanie tak. I chociaż ergonomia kojarzy nam się najczęściej z fotelami biurowymi, pamiętajmy o tym, że również te w salonie czy jadalni powinny takie być. Ergonomiczne krzesło to takie, które zostaje odpowiednio dopasowane do uwarunkowań fizycznych, czyli m.in. krzywizn naszego kręgosłupa, lordozy i kifozy. Jednocześnie, pamiętajmy, że fotele biurowe mają w tym względzie znacznie większe możliwości, nie możemy oczekiwać więc podobnej ergonomii. Nie zmienia to jednak faktu, że warto zwracać na nią uwagę podczas zakupu krzeseł.

Zwracajmy przede wszystkim uwagę na:


• wysokość umiejscowienia siedzenia,
• kąt odchylenia oparcia,
• wysokość oparcia,
• głębokość siedziska.

Najważniejsze cechy każdego krzesła do jadalni lub salonu


Gdy będziemy chcieli poszukiwać odpowiednich krzeseł, pamiętajmy o tym, żeby w pierwszej kolejności zwracać
uwagę na:
• wygodę,
• ergonomię,
• trwałość,
• jakość zastosowanych materiałów,
• szeroko rozumianą praktyczność.

Wysokość siedziska krzesła do jadalni

Gdy siedzimy w takim krześle, wysokość siedziska powinna wynosić od 4 do 5 cm poniżej zgięcia podkolanowego. Gdy krzesło będzie zbyt niskie, spowoduje ono zbyt duże zgięcie w biodrach, natomiast gdy będzie ono zbyt wysokie, nie oprzemy odpowiednio dolnych partii naszego ciała na stopach, przez co będziemy obciążać konkretne jego partie. Podobnie jak w przypadku foteli biurowych, rekomenduje się, że dobre krzesło to takie, w którym, gdy siedzimy, nasze nogi zginają się w kolanach pod kątem prostym, a do tego całe nasze stopy bezproblemowo opierają się na podłodze.

Pamiętajmy jednak, że osiągnięcie tego stanu w przypadku foteli biurowych jest znacznie prostsze – w końcu podstawą ich funkcjonalności jest regulacja ich wysokości, na co nie możemy liczyć w przypadku krzeseł do jadalni czy salonu.

Głębokość siedziska krzesła do jadalni lub salonu

W tym przypadku musimy po prostu poszukać złotego środka. Gdy siedzisko będzie byt głębokie, może przełożyć się to na problemy z lędźwiowym fragmentem naszego kręgosłupa. Podobnie w przypadku, gdy siedzisko będzie zbyt płytkie – to również, w bolesny sposób, może odbić się na naszym zdrowi. Jeżeli poszukujemy siedziska idealnego – wybierzmy takie, które zapewni nam wystawanie naszych ud w długości 1/3 całości poza krawędź krzesła.

Praktyczność – wybierz meble, które się nie brudzą

Niezależnie od tego, czy wybieramy krzesło do jadalni, czy do salonu, w obu przypadkach będą one służyć również osobom, które spożywają posiłki. To prosta i szybka droga do tego, by krzesła po prostu się brudziły. I o ile meble tapicerowane często prezentują się w sposób naprawdę okazały, pamiętajmy o tym, że to właśnie one będą się brudzić bardziej. Zalecamy więc wybór takich krzeseł, które będą brudzić się wolniej (ciemne materiały) oraz takich, których czyszczenie będzie naprawdę proste.

Pamiętajmy jednak, że tapicerowane meble niekoniecznie są wygodniejsze, więc jeżeli to jest dla nas kluczem, możemy wybrać takie z klasycznym, drewnianym oparciem.