Jak wybrać odpowiednią szafkę pod umywalkę?

Łazienka nie ma być tylko miejscem, w którym zachowujemy higienę, ale również miejscem, gdzie przechowujemy kosmetyki, ręczniki, czy choćby detergenty do prania i sprzątania. Na co zatem trzeba zwrócić uwagę przy wyborze szafki pod umywalkę?

Wielkość łazienki

Ważną rolę w doborze szafki pod umywalkę jest wielkość łazienki. Do mniejszych pomieszczeń najlepszym rozwiązaniem będzie szafka mocowana do ściany zakupiona już z umywalką.

Może być ona stojąca lub wisząca. Do większych łazienek dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie umywalki w blacie. Dzięki temu zyskamy dodatkową powierzchnię do odkładania kosmetyków, czy postawienie koszyków, bądź dekoracji.

Z szufladą, czy bez ?

Jeśli posiadamy dużą ilość kosmetyków, czy przyborów toaletowych warto zainwestować w szafkę z szufladą. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż najważniejsze i najczęściej używane przedmioty zawsze mamy pod ręką, bez potrzeby schylania się.

Ważny rozmiar

Przy oddzielnym kupowaniu szafki pod umywalkę pamiętajmy również o odpowiednim jej rozmiarze. Jeśli nasza szafka powinna mieć od 50 do 60 cm głębokości, by pasowała do umywalki, najlepiej gdyby posiadała szuflady. Wówczas nie będziemy musieli daleko sięgać, żeby coś z niej wyciągnąć.

Szafka o głębokości około 40 cm może być po prostu otwierana. Szafka łazienkowa nie powinna również sięgać do samej podłogi lub być cofnięta od krawędzi umywalki o mniej więcej 10 – 5 cm, żeby swobodnie móc stać przy umywalce.

Szafka stojąca, czy wisząca?

Szafka stojąca zazwyczaj jest bardziej pojemna niż wisząca. Jednak przy jej zakupie należy pamiętać o tym, że szafka podczas codziennego użytkowania ma ciągły kontakt z wodą. Dlatego też warto by była postawiona np. na gumowych nóżkach.

Takiego problemu unikniemy w szafce wiszącej. Dodatkową zaletą szafki wiszącej jest to, że możemy ją dostosować do wzrostu domowników. Natomiast szafki stojące mają standardową wysokość ok. 80 cm.

Płyta wiórowa, czy płyta MDF?

Meble łazienkowe powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie wilgoci i wody. Odporność płyty wiórowej i MDF jest podobna. Większe znaczenie ma tutaj zabezpieczenie mebli łazienkowych dzięki lakierowaniu, lecz takie meble trzeba chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Jaki kolor?

Kolor również jest ważny. Białe, błyszczące meble powiększą optycznie wnętrze łazienki, dlatego są idealne do małych pomieszczeń z kolorowymi ścianami. Białe szafki jednak trudno doczyścić, szczególnie z kosmetyków tj.tusz, czy podkład.

Dodatkowe uwagi

Tylna płyta szafki nie powinna dotykać ściany – zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza i dzięki temu unikniemy zawilgocenia i wypaczenia mebla.

Szafek pod umywalkę, szczególnie tych lakierowanych nie należy czyścić proszkami, drucianymi gąbkami, czy środkami z wybielaczem. Najlepsze do tego będą preparaty zawierające do 5 proc. roztworu anionowego oraz niejonowego środka powierzchniowo czynnego.