Lustro w łazience – jak dobrać?

Lustro jest jednym z najważniejszych przedmiotów w łazience. Stanowi również jej wystrój – powinno pasować do mebli łazienkowych i ceramiki. Powinno również prawidłowo spełniać swoją funkcję.

Jak zatem wybrać lustro, by pasowało do wnętrza łazienki i potrzeb domowników?

Jak dobrać lustro?

Wybierając lustro do łazienki musimy przemyśleć kto z niego najczęściej będzie korzystaj i w jakim celu. Najczęściej lustro wieszamy nad zlewem, gdzie myjemy zęby, czeszemy się, malujemy.

Mając dużą rodzinę, w tym dzieci, lustro powinno być odpowiednio duże, by dzieci, jak i dorośli mogli swobodnie się w nim przeglądać.

Jeśli lusterko jest umieszczane w łazience dla gości nie musi być duże. Wówczas bardziej będzie pełniło rolę dekoracyjną.

Lustro ma najczęściej kształt prostokąta lub koła. Możemy wybrać te oprawione w ramę, np. wykonaną z drewna lub te bez ramy. Oryginalnym rozwiązaniem jest zamontowanie lustra na całej ścianie i zamontowanie samej ramy w miejscu przeglądania się.

Jeśli mamy dużo miejsca do zagospodarowania w łazience możemy wybrać lustro stojące, umieszczone np. na ruchomej ramie. Będzie to nie tylko oryginalne rozwiązanie, które zachwyci gości, ale również nada naszej łazience niecodzienny wystrój.

Koło głównego lustra możemy również umieścić małe lusterko, na ruchomej nóżce, z lustrem powiększającym z drugiej strony. Takie lusterko przyda się szczególnie przy układaniu fryzur z tyłu głowy.

Umieszczenie i oświetlenie

Na rynku dostępne jest wiele różnorodnych kształtów i wielkości luster. Przy wyborze należy pamiętać, o tym, do czego będzie nam ono służyć. Możemy je zawiesić w ramie, zamówić na wymiar, lub wkleić w płytki.

Wklejając lustro w ścianę mamy możliwość wklejenia pod nie maty grzewczej, by lustro nie parowało podczas gorących kąpieli.

Ważne jest również oświetlenie lustra. Nie powinno być ani za słabe, ani zbyt mocne. Powinno również być ustawione pod odpowiednim kątem, by nie oślepiać użytkowników. Modne jest oświetlenie stylizowane na oświetlenie z garderoby, szczególnie efektownie prezentuje się na lustrach montowanych na całej ścianie nad umywalką.

Lustro może być również podświetlone od tyłu, co daje wrażenie świetlnej poświaty.

Optymalne rozwiązania

Nie od dziś wiadomo, że lustro w łazience, czy w pokoju, optycznie powiększa pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem do małych łazienek jest zamontowanie płaskiej szafki z lustrzanym frontem. Szafka taka może nam posłużyć jako schowek na niewielkie kosmetyki, czy lekarstwa i pozwoli nam zaoszczędzić miejsca na ścianie. Szafkę taką można kupić w salonach meblowych, a także zamówić u stolarza.