Jak urządzić pokój dziecięcy?

Urządzenie pokoju dla dziecka zależy oczywiście od jego płci i wieku – inny będzie pokój dla kilkuletniej dziewczynki, kochającej bajki Disney’a, a inny dla nastoletniego chłopaka zafascynowanego sportem.

O tym, gdzie dziecku będzie się dobrze mieszkało, powinny pomyśleć przezorni rodzice w momencie, kiedy trwa budowa domu. Potem może być już za późno, jeśli okaże się, że brakuje wystarczającej ilości sypialni.

Urządzając pokój dla dziecka warto słuchać, co podopieczny ma do powiedzenia, jednak nie powinien mieć on decydującego głosu. Dziecku bez obaw można polecić wybór pościeli, obrazków, dodatków – jednak nie zawsze będzie ono w stanie podjąć racjonalny wybór, kiedy nadejdzie konieczność wyboru łóżka lub mebli.

W poważniejszych decyzjach oczywiście warto konsultować się z dzieckiem, jednak nie zawsze warto ulegać. Różowe i słodkie meble mogą się podobać małej dziewczynce w przedszkolu, ale mogą męczyć, kiedy będzie ona nieco starsza. A trudno jest wymieniać umeblowanie co roku.

Dlatego charakter pokoju można nadawać za pomocą pościeli, poduszek i zabawek – meble lepiej jednak wybierać starannie, kupując proste i solidne wzory.