Stół w małej kuchni

Przyrządzanie posiłków i ich spożywanie najczęściej odbywa się w kuchni, przez wielu nazywanej sercem domu. Aby spełniała swoje funkcje, niezbędny jest odpowiednio dobrany do potrzeb domowników stół. Problem pojawia się, gdy nie dysponujemy wystarczającą przestrzenią, by zaaranżować w kuchni komfortową część jadalną. Wówczas należy ze szczególną uwagą wybierać model i rozmiar stołu.

Funkcjonalność

Połączenie optymalnego ustawienia stołu, tak by komponował się z resztą aranżacji i zapewniał swobodę poruszania się w kuchni, oraz funkcjonalności to niełatwe zadanie. Szczególnie w przypadku licznej rodziny.

Niewielkie mieszkania nie dają najczęściej możliwości swobodnego ustawienia stołu w środkowej części pomieszczenia, co gwarantowałoby większy komfort. Kwadratowy bądź prostokątny mebel można jednak przysunąć do ściany – takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w podłużnych pomieszczeniach co powinno pozwolić na wygospodarowanie dwóch lub trzech miejsc siedzących.

Wybierając wielkość stołu, należy jednak pamiętać, że optymalna przestrzeń blatu, zapewniająca komfort jednej osobie, ma wymiary 60 cm długości i 40 cm głębokości.

Większe wymiary=większe możliwości

Jeśli niewielki stół nie spełnia całkowicie naszych oczekiwań, warto pomyśleć nad rozwiązaniami, które pozwolą w wyjątkowych sytuacjach zwiększyć jego powierzchnię. Na co dzień może on nadal pozostać niezajmującym wiele miejsca meblem, ale kiedy zachodzi taka potrzeba, możemy przenieść go, ustawić w bardziej przestronnym pomieszczeniu i rozłożyć. Dzięki temu uzyskamy dodatkowe miejsce dla gości.

Wśród modeli rozkładanych znajdują się również te, które okażą się przydatne w sytuacji, gdy w kuchni trudno zmieścić nawet niewielki prostokątny stół. Opuszczany blat może być podnoszony tylko na czas posiłków, co pozwala zachować jego podstawową funkcję, a jednocześnie nie utrudnia poruszania się po kuchni.

Przemyślane dodatki i rozwiązania dla małych kuchni

Nieco zapomnianym obecnie typem stołu jest ten posiadający pod blatem szuflady. Jeśli zależy nam na dodatkowym miejscu do przechowywania sztućców czy innych drobiazgów potrzebnych w kuchni, to warto rozważyć zakup takiego modelu.

Niezbędne jest odpowiednie oświetlenie stołu, a więc jeśli ma on swoje stałe miejsce, warto zamontować nad nim dodatkową lampę, która równomiernie oświetli blat. Będzie to rozwiązanie estetyczne ale również wygodne.

Jeśli blat jest niewielki, nie warto ustawiać na nim za dużo dodatków. Ozdoby na pewno wyglądają efektownie, ale zmniejszają przestrzeń użytkową.