Aranżacja jadalni – kilka podpowiedzi

Jadalnia to dosyć trudne miejsce do odpowiedniej aranżacji. Z jednej strony musi być wygodna i funkcjonalna, sprzyjać komfortowi domowych posiłków i uroczystości, które będą odbywały się przy stole.

Z drugiej zaś strony zarówno domownicy, jak i goście powinni czuć się w niej dobrze. To pomieszczenie czy strefa stworzona jako część otwartej przestrzeni musi mieć swój klimat.

Czy duża przestrzeń decyduje o sukcesie?

Z pewnością dużo łatwiej jest urządzić jadalnie, kiedy dysponujemy mieszkaniem lub domem o sporym metrażu. Możemy wówczas przeznaczyć na jadalnię zupełnie oddzielne pomieszczenie i stworzyć aranżację z rozmachem.

Duży stół, krzesła z podłokietnikami, okazały żyrandol, barek lub efektowny kredens. Kiedy brak miejsca nie ogranicza naszych wyborów naprawdę możemy puścić wodze wyobraźni. Nie oszukujmy się jednak. Większość z nas nie ma takich możliwości. Urządzamy więc jadalnię we wspólnej przestrzeni z salonem i kuchnią.

To trend, który dominuje od dłuższego czasu i wydaje się, że okaże się rozwiązaniem ponadczasowym. W niektórych przypadkach taka aranżacja jest wymuszona brakiem miejsca. Jednak sam pomysł jest niezwykle funkcjonalny i wygodny.

Dysponując niewielkim metrażem możemy stworzyć naprawdę przytulny i nastrojowy wystrój wnętrza jadalni. Zaznaczmy strefę jadalną dywanem umieszczonym pod stołem, ciekawą lampą, która oświetlać będzie blat, wykorzystajmy parawan lub wąską szafkę do oddzielenia tego miejsca od reszty pomieszczenia.

O wyborze mebli do jadalni

Wybór mebli do jadalni może okazać się trudny, chociażby ze względu na szeroką ofertę producentów mebli w tym zakresie. Jeżeli nie chcemy zastanawiać się nad dopasowywaniem każdego mebla, możemy postawić na gotowy zestaw mebli, w skład którego wchodzą stół, krzesła, witryna i kredens.

Oczywiście przy ograniczonej przestrzeni, powinniśmy wybrać odpowiednio mniejszy zestaw. Królem w jadalni jest niewątpliwie stół. Najbardziej sprawdzają się stoły duże albo takie, które możemy szybko i wygodnie rozłożyć z pomocą dyskretnego mechanizmu.

Wyjątkowości każdemu wystrojowi doda odpowiednie światło. Może to być żyrandol zawieszony nad stołem albo klosz zapewniający szeroki krąg światła. Niezwykle spektakularne są żyrandole kryształowe, których światło odbija się w kieliszkach i sztućcach.

Pamiętajmy o tym, aby światło miało ciepłą barwę. Wnętrze sprawia wówczas przytulniejsze wrażenie, a potrawy znajdujące się na stole wyglądają po prostu lepiej.

Krzesła powinny być wybierane nie tylko pod kątem wyglądu, ale przede wszystkim wygody. Najbardziej komfortowe są krzesła tapicerowane. Wbrew pozorom wcale nie muszą stanowić kompletu ze stołem. Coraz popularniejszy staje się trend, aby krzesła przy stole stanowiły swoistego rodzaju miks. Powinny jednak posiadać pewien element wspólny, który sprawi, że całość będzie prezentować się spójnie i harmonijnie. Podobny kolor tapicerki, zbliżony styl, określony charakter wszystkich krzeseł zapobiegał będzie wrażeniu przypadkowości i chaosu. Ma być różnorodnie, ale i harmonijnie.