Jak wybrać krzesła do jadalni?

Kupno krzeseł do jadalni nie jest zadaniem prostym. Tym bardziej powinniśmy przywiązywać do tego zadania tak dużą wagę, bowiem nie kupujemy ich na chwilę, tydzień czy kilka miesięcy. Jest duża szansa na to, że spędzą z nami kilka następnych lat i właśnie z tego powodu warto dobrze zastanowić się nad ich wyborem.

Istotne jest to również o tyle, że dobrze dobrane krzesła są po prostu istotne – jeżeli będzie inaczej, może okazać się, że funkcjonowanie naszej jadalni będzie utrudnione, siedzenie przy stole – niewygodne czy trzymanie samych krzeseł przy stole – problematyczne.

Sam wybór, który jest możliwy, robi wrażenie – krzesła klasyczne, zdobione i stylizowane, rustykalne, nowoczesne i industrialne – to tylko niewielki fragment bardzo bogatej oferty wielu sklepów, marek czy producentów. Na co więc warto zwrócić uwagę, gdy kupujemy krzesła do jadalni?

Jak wybrać krzesła do naszej jadalni?

Naszym zdaniem krzesła do jadalni powinny być wygodne, trwałe i wytrzymałe, ergonomiczne oraz estetyczne, w tym pasujące do reszty naszego wyposażenia oraz stylu jadalni, na który się zdecydowaliśmy.

Często krzesła ergonomiczne kojarzą nam się głównie z fotelami biurowymi. To takie fotele, które dopasowują się do wymagań naszego ciała, w tym do krzywizn naszego kręgosłupa. Nic nie stanie jednak na przeszkodzie, by również inne krzesła i fotele w naszym domu, w tym właśnie krzesła do jadalni, również były ergonomiczne.

Zanim zakupimy krzesła, zastanówmy się, ile osób będzie zasiadać przy naszym stole oraz ile miejsca potrzebujemy? Zakłada się, że jedno krzesło w jadalni potrzebuje około 60 cm miejsca. Duża zależy tutaj jednak od gabarytów konkretnej osoby.

Krzesło również w innym aspekcie musi zostać dopasowane do stołu, który posiadamy lub który dopiero chcemy kupić. Istotna jest tutaj wysokość siedziska – powinna wynosić ona od 45 cm do 50 cm względem podłogi. Jednocześnie, pomiędzy krzesłem a krawędzią nasze stołu odległość powinna wynosić około 30 cm.

Dzięki temu osoba o standardowej budowie ciała będzie mogła bez problemu wygodnie usiąść, poruszać nogami oraz wygodnie ułożyć ręce. Jeżeli jednak któryś z domowników jest ponadprzeciętnie wysoki lub niski – pamiętajmy, że tutaj zasady te nie będą obowiązywać i warto z taką osobą wybrać się na zakupy, by samodzielnie określiła, które krzesło będzie dla niej odpowiednim rozwiązaniem.

Kolejnym aspektem, o którym warto pamiętać, jest oparcie krzesła do jadalni. Wbrew pozorom, nie może być ono zbyt wysokie i wiele osób zakłada, że zdecydowanie nie powinno ono wystawać pond 20-25 cm powyżej wysokość stołu. Jeżeli tak będzie, krzesła ustawione w taki sposób mogą źle wpływać na kompozycję naszego wnętrza, będą one zbytnio dominować i zwracać na siebie zbyt dużą uwagę.

Ergonomia, o której już wspominaliśmy, często związana jest również z podłokietnikami. O ile to rozwiązanie oczywiste i konieczne w przypadku foteli biurowych, o tyle nie jest tak w przypadku krzeseł do jadalni. Jeżeli jednak podobają nam się krzesła z podłokietnikami, jak najbardziej możemy się na nie zdecydowany, pamiętajmy jednak o tym, by sprawdzić, czy w całości oraz bez problemów będą one wsuwać się pod stół. W innym przypadku przechowywanie krzeseł będzie dla nas dużym problemem. Krzesła, które nie dosuwają się w całości pod stół, to nie tylko rzecz skrajnie niewygodna, ale estetycznie wygląda to naprawdę źle. Każdy zauważy wtedy, że kwestii tej na pewno nie sprawdziliśmy, przez co dokonaliśmy skrajnie nietrafionego zakupu – to nie świadczy dobrze o właścicielach takich krzeseł.

Na koniec nie zapomnijmy o materiałach, z których krzesła są wykonane. Czy zdecydujemy się na drewno, metal, może materiał sztuczny – nie ma to dużego znacznie, o ile dopasujemy krzesła do stołu oraz całego wnętrza a całość jednocześnie będzie po prostu wytrzymała i estetyczna. Istotne jest jednak to, czy meble są tapicerowane, czy też nie.

Kluczowe tutaj jest to, czy krzesła będą znajdować się w kuchni, czy w jadalni. Krzesła tapicerowane to bowiem gwarancja ich brudzenia się, a brudzić się będą znacznie bardziej w kuchni. Nie zmiana to faktu, że i w jadalni będzie się to działo, w końcu pryśnięcia, chlapnięcia czy upadki jedzenia się zdarzają.

Jeżeli więc chcemy zdecydować się na materiał na naszych krzesłach, niech będzie on raczej ciemny, odporny na plamy oraz łatwy w czyszczeniu. W innym przypadku okaże się, że utrzymanie krzeseł w czystości jest niemal niemożliwe, co sprawi, że nigdy nie będą wyglądać one dobrze.

Jeżeli poszukujesz odpowiednich krzesła do swojej kuchni i jadalni, sprawdzę ofertę popularnego sklepu OtoMeble, gdzie czeka na Ciebie nie tylko wysoka jakość, ale również znakomite, atrakcyjne ceny!