img

Jak wybrać łóżko do sypialni?

​Zdaniem wielu łóżko w naszej sypialni to zdecydowanie najbardziej istotny element każdego domu czy mieszkania. Odpowiada nie tylko za komfort naszego życia, relaksu czy w końcu za możliwości regeneracji, ale również za udane życia z naszą drugą połówką. Z tego powodu warto dobrze zastanowić się, zanim zakupimy właśnie łóżko do sypialni. Na co trzeba zwrócić specjalną uwagę, zanim to zrobimy?

1. Rozmiary łóżka

To zdecydowanie najbardziej oczywista kwestia, jednak warto również ją poruszyć. Rozmiary powinniśmy dopasować do naszych upodobań, jednak w przypadku łózka dla jednej osoby, rozmiar nie powinien być mniejszy, niż 80 cm, w przypadku łóżka dla dwóch osób – mniejszy, niż 140 cm. W przypadku długości kwestia jest dość oczywista – zazwyczaj 200 cm to standard, jednak jeżeli jesteśmy wyżsi, warto poszukać odpowiedniego modelu dla osób wysokich lub zdecydować się na model na specjalne zamówienie. Pamiętajmy, że łóżko naprawdę powinno być spore, więc jeżeli tylko mamy taką możliwość, warto decydować się na modele szersze. Dla jednej osoby już 10 cm więcej i łóżko 90 cm zrobi dużą różnicę, podobnie jak 160 cm w przypadku łózka dwuosobowego. Jeżeli tylko mamy możliwości, zachęcamy do wybierania łóżka naprawdę dużych i wygodnych, mających nawet 200 cm szeroki.

2. Funkcja przechowywania

Warto zastanowić się, czy nasze łóżko będzie musiało wspierać nas również ze względu właśnie na jego funkcje przechowywania. Zwłaszcza w przypadku mieszkań, które są niezbyt wielkie, często nie ma innej opcji. Nie zmienia to jednak faktu, że miejsce na poduszki, kołdry, koce czy pościele, powinno być właśnie w łóżku, bo to najbardziej wygodna opcja, dlatego zachęcamy do tego, by decydować się na łóżka właśnie z zintegrowanym w nich systemem przechowywania. Szuflady w łóżku sprawią, że wszystko zawsze będzie pod ręką, co naprawdę jest wygodne. Pamiętajmy jednak, że to dewiza wyłącznie droższych modeli. Jeżeli łózko musi być budżetowe, zdecydujmy się na takie, które będzie na tyle wysoki i tak skonstruowane, by móc schować pod nim dodatkowe szuflady czy pojemniki, które za niewielkie pieniądze kupimy w takich sklepach, jak Jysk czy Ikea.

Czasem przechowywanie to również szafki nocne, które zintegrowane są z całym łóżkiem. Polecamy również je, to idealne miejsce nie tylko na lampkę nocną, ale również wodę, okulary, chusteczki, leki, książki, telefony i wszystko, co lubimy trzymać przy łóżku. Szafki zintegrowane z łóżkiem to gwarancja tego, że będą do niego pasować, całość będzie prezentowała się więc znakomicie.

3. Wezgłowie

Oto coś, o czym również powinniśmy pamiętać, zwłaszcza w przypadku łóżek dla dwóch osób. Naszym zdaniem wezgłowie to coś, na co zdecydować się warto, o ile nie ogranicza nas budżet. Zacznijmy od tego, że wezgłowie pełni również funkcję dekoracyjną. Jeżeli chcemy, by nie tylko łóżko, ale i sama sypialnia wyglądała naprawdę imponująco, warto wybrać wezgłowie, zwłaszcza takie, które wygląd masywnie i luksusowo.

Wezgłowie ma jednak również wiele istotnych funkcji. Możemy się o nie oprzeć, dodatkowo nigdy nie będziemy przejmowali się tym, że poduszki spadają nam za łóżko. Gdyby tego było mało, to idealna opcja dla osób, które czytają, oglądają w łóżku filmy czy pracują – w końcu wygodnie się o nie opieramy. Dodatkowo, dzięki temu nie będziemy brudzili ściany za nami, co w innym wypadku niemal na pewno w pewnym momencie będzie miało miejsce.

4. Stelaż

W jego przypadku podstawą jest to, aby zdecydować się na stelaż solidny, które nie tylko zawsze nas utrzyma, niezależnie od okazji, ale również taki, który nie będzie skrzypiał, denerwując nas bez końca. W jego przypadku zastanówmy się również, czy nie będzie wygodna dla nas jego regulacja. To przydatne zwłaszcza wtedy, gdy w łóżku pracujemy, czytamy czy oglądamy telewizję. Nie inaczej jest w przypadku osób, które mają problemy z bólami kręgosłupa czy w przypadku osób starszych. Warto wybrać więc albo stelaż z możliwości ręcznej regulacji, jeżeli jednak budżet nas nie ogranicza, warto wybrać nawet taki z automatyczną regulacją – to naprawdę wygodna opcja!

Jak widać, wybór łóżka niekoniecznie będzie zadaniem łatwy. Radzimy jednak już na koniec, na łóżku przede wszystkim nie oszczędzać. To od niego zależy komfort naszego życia, odpoczynku, jakość pracy i wiele więcej. Zasługujemy na komfort, dlatego warto go sobie zapewnić – a nie ma na to lepszego sposoby, niż wybór odpowiedniego łóżka, wraz z odpowiednim materacem. W końcu to od niego zwłaszcza zależy, czy będziemy w łóżku czuć się dobrze, czy też nie. Nie zmienia to jednak faktu, że inwestycja w drogi materac, i podstawowe, budżetowe łóżko, to nie jest dobre rozwiązanie. Solidność czy estetyka to coś, co również należy doceniać!

Zobacz również